fbpx

Na czym polega ozonowanie pojazdów?

Wielu użytkowników samochodów kojarzy ten świeży, przyjemny zapach po wykonanym np. serwisie klimatyzacji. Czym ten zapach jest? Jest to ozon, po wykonanym zabiegu ozonowania pojazdu. Jest to obecnie najskuteczniejsza czynność, jaką możemy wykonać w walce z nieprzyjemnymi zapachami. Ozon usuwa również pleśń, roztocza, alergeny i wszelkie drobnoustroje, a także pył, który jest niewidoczny gołym okiem. Jest to bardzo dobry zabieg dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na roztocza. Należy pamiętać, że ozon jest świetnym środkiem dezynfekcyjnym, ale w bezpiecznym stężeniu. Dlatego po wykonaniu ozonowania pojazdu, powinniśmy przez chwilę taki samochód przewietrzyć, zanim do niego wsiądziemy.

Co to jest ozonator?

Jest to urządzenie, które wytwarza gaz zwany ozonem. Ozon to gaz silnie bakteriobójczy i dezynfekujący. Powstaje dzięki wyładowaniom niezupełnym. Urządzenie ma w sobie wbudowane specjalne płytki, przez które przepływa prąd, a dzięki powstawaniu wyżej wymienionych wyładowań, z tych specjalnych płytek uwalnia się ozon. Zazwyczaj w takim urządzeniu zamontowany jest również wentylator, który wydmuchuje cząsteczki ozonu na zewnątrz urządzenia oraz czasomierz, który ułatwia pracę dzięki automatycznemu wyłączeniu po określonym czasie.

Jak wygląda proces ozonowania?

Ozon oczywiście nie jest cudownym związkiem chemicznym, który usunie nam pleśń czy inne plamy w naszym samochodzie, a zgnity banan przestanie na stałe pachnieć. Oczywiście, przed wykonaniem ozonowania należy usunąć źródła przykrego zapachu czy innych zabrudzeń. Jeśli na naszej tapicerce są plamy z różnych produktów czy pleśni, powinniśmy je najpierw oczywiście usunąć mechanicznie. Następnie umieszczamy w pojeździe ozonator, zazwyczaj na siedzeniu pasażera lub podłodze i włączamy go na określony czas. Każdy ozonator ma swój wydatek liczony w mg/h. W zależności od mocy i wydajności danego urządzenia, na programatorze czasowym nastawiamy odpowiedni czas, włączamy urządzenie i zamykamy pojazd. Warto podkreślić, że w pojeździe powinien był włączony nawiew powietrza na maksymalną siłę nadmuchu. Jeśli samochód posiada klimatyzację, również warto ją włączyć na minimalną temperaturę i pozwolić na obieg powietrza w samochodzie. W zależności od wydajności urządzenia ozonowanie pojazdu trwa zazwyczaj między 15 a 30 minut. Jeśli ozonujemy duże samochody typu minivan lub pojazdy ciężarowe, czas ozonowania również się wydłuża. Warto jednak robić to etapami, a każdy z nich nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Po każdym etapie należy wypełnić pomieszczenie czy pojazd świeżym powietrzem. Po zakończeniu ozonowania konieczne jest przewietrzenie takiego samochodu. Możemy wtedy otworzyć wszystkie okna lub drzwi, a także zostawić nadmuch powietrza w samochodzie, przełączając go w tryb zasysania powietrza z zewnątrz.

Cena zabiegu ozonowania

Ceny zależą oczywiście od czasu ozonowania, wielkości pojazdu, a także lokalizacji warsztatu, w którym chcemy wykonać ten zabieg. W mniejszych miejscowościach ozonowanie kosztuje zazwyczaj w granicy 40-60zł. Jeśli natomiast chcemy wykonać tę usługę w dużych miastach, musimy przygotować się na koszt rzędu 50-100zł.

Podsumowując cały proces ozonowania, warto go robić systematycznie. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich przykrych zapachów z naszych samochodów czy pomieszczeń. Jak już wspomnieliśmy, ozonowanie pomaga również alergikom, którzy na pewno odczują ulgę podróżując samochodem wolnym od roztoczy i alergenów. Ozonowanie pomaga utrzymać czystość i świeżość w naszym pojeździe, ale jeśli chcemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z innych pomieszczeń, również możemy liczyć na skuteczność tej metody.

Usługi ozonowania oraz czyszczenia wnętrza samochodu znajdziesz tutaj.