fbpx

Jak prać tapicerkę samochodową?

Pranie tapicerki samochodowej.

Zadbany samochód to nie tylko taki, który może pochwalić się błyszczącą, wypolerowaną karoserią. Równie istotny jest wygląd i stan wnętrza auta. W środku pojazdu najwięcej problemów sprawia zazwyczaj tapicerka. Brudzi się bardzo szybko, a jej czyszczenie może być trudne i czasochłonne. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie prać tapicerkę samochodową.

Od czego brudzi się tapicerka samochodowa?

Tapicerka samochodowa ma ciągły kontakt z odzieżą pasażerów. Może się od niej odbarwić, a nawet przetrzeć. Do tapicerki przenika też pot, przez co szybko staje się nieświeża. Nie sposób nie wymienić tutaj śladów po spożywaniu posiłków w aucie. Tłuste plamy czy rozlane napoje to tylko niektóre rodzaje rodzajów takich zabrudzeń.

Sytuacja może wyglądać o wiele gorzej, jeżeli to na siedzeniach, a nie w bagażniku, są przewożone siatki z zakupami. Z foliowych opakowań czy kartonów może zawsze coś wyciec i zostawić trwały ślad na tapicerce. Zostanie ona też szybko zabrudzona, jeżeli kierowca przewozi w samochodzie na przykład materiały budowlane. Czyszczenie tapicerki jest wtedy obowiązkowe.

Tapicerka pochłania także wszystkie zapachy. Szczególnie szkodzi jej woń papierosów. Bardzo nieestetycznie wygląda na niej sierść zwierząt domowych. Zdarza się też, że pozostają na niej plamy po wizycie w warsztacie samochodowym. Nie trzeba chyba wspominać, jak trudno usuwa się plamy od smaru czy oleju.

Jak czyścić i dbać o tapicerkę samochodową?

Z niektórymi rodzajami zabrudzeń można poradzić sobie samodzielnie. Tapicerkę należy regularnie odkurzać, a sierść zwierząt usuwać specjalnie przeznaczoną do tego rolką. Sprzątanie powinno obejmować nie tylko siedzenia, ale także wycieraczki i bagażnik.

Skomplikowane, trwałe plamy będą jednak dla właściciela samochodu sporym wyzwaniem. Aby je usunąć, można stosować środki z zamontowaną szczoteczką, w piance, w sprayu, a także odplamiacze. Ich skuteczność może jednak pozostawiać wiele do życzenia. Tłuste plamy z oleju, smaru, ślady po kawie i herbacie zazwyczaj wymagają interwencji profesjonalisty.

„Jeżeli zabrudzenie nie znika z tapicerki pomimo stosowania silnych preparatów, najlepiej zrezygnować z dalszego, samodzielnego czyszczenia. Może to wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Na tapicerce mogą pojawić się przetarcia, a plama z pewnością będzie jeszcze bardziej widoczna” – radzi ekspert z firmy Kurkosky Detailing z Katowic.

Profesjonalne pranie tapicerki samochodowej zapewnia usunięcie wszelkich plam. Jest to też sposób na pozbycie się uporczywych zapachów i dezynfekcję wnętrza auta, z którego znikają grzyby i bakterie. Dodatkowo po praniu tapicerkę od razu się suszy – nie trzeba czekać kilku godzin aż wyschnie.