fbpx

Czyszczenie wnętrza samochodu

Czyste wnętrze samochodu

Zadbany samochód to nie tylko czysty i lśniący lakier. Regularna i świadoma pielęgnacja wnętrza dopełnia efekt wizualny całego samochodu i pozwala na utrzymanie elementów wykończenia wnętrza w świetnej kondycji przez długie lata. Przygotowaliśmy dla Was poradnik jak zadbać o wnętrze samochodu krok po kroku.

Przygotowanie wnętrza samochodu do pracy

Niezwykle ważnym etapem przy czyszczeniu wnętrza samochodu jest przygotowanie. W pierwszej kolejności wyciągamy wszystkie luźne przedmioty z wnętrza samochodu, które będą nam przeszkadzały w dalszych etapach pracy. Dywaniki, foteliki dziecięce, mocowania telefonu, ważne dokumenty i inne ważne przedmioty nie pomogą nam podczas czyszczenia wnętrza a nawet mogą przyczynić się do uszkodzenia elementów sąsiadujących.

Kolejnym etapem podczas czyszczenia wnętrza samochodu jest dokładne odkurzanie z naciskiem na usunięcie kurzu z każdej szczeliny oraz wybicie zbitego piachu z podłogi i dywaników. Chemia używana w dalszych etapach pracy zadziała dokładniej i unikniemy w ten sposób szybkiego zabrudzenia narzędzi. Dokładne odkurzanie plastików przy użyciu pędzelka do wymiatania kurzu przed użyciem kosmetyków do czyszczenia wnętrza pozwoli uniknąć złudzenia dobrze wyczyszczonego elementu po użyciu samej chemii. Kosmetyk do czyszczenia wnętrza zmieszany z kurzem pozostawi nieestetyczne ślady a źle usunięty nadmiar produktu zaschnie razem z pyłem. Odkurzanie wykładzin, tapicerek i dywaników wspomagamy wyczesywaniem i narzędziami do trzepania tapicerek. Do usunięcia sierści używamy gumowych szczotek, zaklejony brud wzruszamy twardymi plastikowymi narzędziami a mocno wbity piach usuwamy przy użyciu twardej szerokiej szczotki uderzając w wykładzinę. Jeśli masz problem z odkurzaniem dywaników z powodu ciągle wypadającego piachu, połóż go na podłodze runem do dołu i uderzaj długim, płaskim narzędziem (my używamy długiej końcówki odkurzacza. Zobaczysz jak bardzo dużo piachu usuniesz w 20 sekund. Podczas odkurzania zwróć uwagę na zawiasy schowków, klamki, kolumnę kierownicy, manetki i przyciski. Pozornie dobrze odkurzony (wyczyszczony) element niekoniecznie będzie wyglądał tak samo po ustawieniu go w innej pozycji, dlatego podczas czyszczenia wnętrza samochodu zawsze ciągniemy za klamki, obracamy pokrętłami, obracamy kierownicę, przesuwamy fotele, przestawiamy manetki, otwieramy wszystkie schowki i klapki.

Czyszczenie wnętrza

Jeśli zamierzasz samodzielnie wyprać tapicerkę lub wyczyścić skóry, zacznij jeszcze przed czyszczeniem plastików i innych elementów wnętrza. W ten sposób zaoszczędzisz czas, ponieważ w czasie kiedy tapicerki będą schły, możesz dalej pracować. Przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności otoczenia, tapicerki zdążą wyschnąć zanim skończysz czyścić plastiki i resztę elementów.

Przechodzimy do czyszczenia elementów plastikowych i gumowych. W zależności od zabrudzenia w tym etapie pracy pomoże nam chemia typu APC, gotowy Interior Cleaner lub produkt typu Quick Detailer do wnętrz. Ostatnie dwie pozycje to zazwyczaj gotowe produkty do użytku amatorskiego zaś APC to silny koncentrat zasadowy, który źle rozcieńczony i źle używany może uszkodzić czyszczony materiał, dlatego bezpieczniej jest skupić się na gotowych produktach. Elementy wnętrza zaczynamy czyścić od góry do dołu tzn. najpierw czyścimy elementy takie jak uchwyty w podsufitce, słupki, zasłonki, następnie czyścimy boczki, deskę a na końcu plastikowe elementy foteli, nakładki progowe i maskownice prowadnic, pedały i kanały wylotowe w podłodze. Samo czyszczenie powinno być wykonane w takim tempie aby chemia na czyszczonym elemencie wnętrza nie wyschła na powierzchni, dlatego dzielimy bardziej skomplikowane elementy na panele robocze. Przykładowo jeśli nie masz pewności czy zdążysz wyczyścić np. boczek drzwi, podziel go na górny i dolny panel. W ten sposób masz pewność, że chemia użyta do czyszczenia nie zaschnie na elemencie i zdążysz usunąć nadmiar w odpowiednim czasie. W naszym studio podczas czyszczenia wnętrza, stawiamy na całkowite usunięcie chemii z czyszczonej powierzchni i do końcowego czyszczenia i usuwania nadmiary chemii używamy wilgotnych mikrofibr zamiast suchych. Kolejność pracy: Na odkurzony element nanieś odpowiednią ilość produktu czyszczącego, na pędzel do czyszczenia również nanieś trochę chemii, wypracuj produkt na czyszczonej powierzchni z naciskiem na szczeliny, niezwłocznie po wypracowaniu, usuń produkt z czyszczonej powierzchni za pomocą wilgotnej mikrofibry, w razie potrzeby ponownie przetrzyj wilgotną mikrofibrą, dotrzyj element suchą mikrofibrą. 

Unikaj używania zbyt dużej ilości chemii do czyszczenia wnętrza samochodu. Jeśli nie masz pewności czy nie zalejesz przycisków, ekranów lub elektroniki, nanieś produkt tylko na pędzel. Chemia podawana z pędzelka pieni się co minimalizuje ryzyko zalania.

Elementy dekoracyjne, wykańczamy dopiero po aplikacji dressingu/zabezpieczenia!

Zabezpieczenie wnętrza samochodu

Wyczyszczone wnętrze warto zabezpieczyć dedykowanymi produktami. Obecnie mamy dostęp do wielu produktów o różnych właściwościach, możemy wybierać w produktach o różnych stopniach zaciemnienia, połysku, zmatowienia, trwałości, zapachu, łatwości aplikacji, dlatego wybór zostawiamy wam. My jednak stawiamy na produkt o wysokim stopniu ochrony przed płowieniem plastiku na który można dodatkowo zaaplikować dowolny produkt zabezpieczający bez obawy przed powstaniem nieestetycznych śladów. 

Produkt do zabezpieczenia elementów plastikowych zalecamy aplikować za pomocą ściereczki w mikrofibry, ponieważ mamy wtedy większą kontrolę i czucie niż jak w przypadku piankowego aplikatora, który najprawdopodobniej nie pokryje dressingiem trudno dostępnych szczelin. W zależności od używanego produktu (zawsze czytaj instrukcje!), odczekaj chwilę i przejdź do docierania aby wyrównać ilość naniesionego produktu. 

TIP: Większość produktów do zabezpieczenia plastików po dotarciu dają matowy efekt.

Mycie szyb

Czyszczenie wnętrza samochodu zawsze jest zakończone myciem szyb. Dlaczego na końcu a nie wcześniej? Aplikując dressing napewno dotkniesz szyby.
 
Ważne: Jeśli podczas czyszczenia wnętrza zauważysz ślady Cleanera do plastików/APC na szybach, niezwłocznie usuń je. Zaschnięta chemia może też uszkodzić szkło!
 
Jeśli nie chcesz utrudniać sobie pracy, przygotuj się. Uzywaj tylko czystych mikrofibr i używaj rękawiczek. W ten sposób unikniesz powstawania smug.
Nanieś odpowiednią ilość produktu na „waflową” mikrofibrę, zacznij czyszczenie od brzegów, następnie umyj środkową część szyby, obróć mikrofibrę na czystą, suchą stronę i dotrzyj w tej samej kolejności. Czysta szyba powinna być śliska „pod mikrofibrą”. 

Na samym końcu przy użyciu tego samego produktu możesz wykończyć czyszczenie dekorów. Pozbędziesz się nieestetycznych smug po czyszczeniu plastików i aplikacji dressingu niezależnie czy wykończenie jest w wysokim połysku czy satynie.

Zapachy

Perfumy do wnętrz aplikujemy na tylko i wyłącznie na wykładzinę! Rozpylanie mgiełki w powietrzu stwarza ryzyko dostania się perfum na powierzchnię, która może ulec zniszczeniu. Podobnie postępujemy w przypadku zawieszek i zestawów z wymiennymi wkładami. Umieszczamy je w miejscach niewidocznych na pierwszy rzut oka. Cyrkulacja powietrza w samochodach jest na tyle efektywna, że nawet zawieszka zapachowa schowana pod fotelem będzie długo spełniała swoją funkcję.

Jeśli we wnętrzu samochodu nadal czujesz zapachy, których chcesz się pozbyć zalecamy ozonowanie wnętrza przed aplikacją perfum, które poradzi sobie z tym problemem.

Regularna pielęgnacja wnętrza samochodu

Aby utrzymać wnętrze samochodu w nienagannym stanie wystarczy wykonywać regularnie Quick Detailing wnętrza ograniczający się do dwóch prostych czynności: Odkurzanie wnętrza i przecieranie plastików produktem Interior Quick Detailer (aplikuj na mikrofibrę). W ten prosty sposób wnętrze twojego samochodu zawsze będzie czyste i pachnące.

Czyszczenie wnętrza samochodu w Kurkosky Detailing

Jeśli jeszcze nie czujesz się pewnie w Detailingu i zależy ci na gruntownym wyczyszczeniu samochodu, zleć tę usługę nam. Jako jedni z nielicznych w Katowicach mamy za sobą wieloletnie doświadczenie i najlepszą opinię wśród wymagających klientów. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie a dzięki odpowiednim technikom zawsze osiągamy oczekiwany efekt.

Najbardziej popularne pakiety czyszczenia wnętrza samochodu znajdziesz TUTAJ.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi kanałami Social Media gdzie na bieżąco będziesz mógł śledzić nasze prace:

Facebook / Instagram